ניהול פרויקטים בבניה

פרויקט בניה הוא עניין מורכב, הוא כרוך בהוצאות גדולות, בבירוקרטיה, בתיאום בין מספר רב של בעלי מקצוע ואם לא עובדים מסודר ותחת חסותה של חברה שעיקר התמחותה הוא ניהול פרויקטים בבניה, דברים עלולים להשתבש במגוון היבטים: מן ההיבט הכלכלי, לוחות הזמנים, הבירוקרטיה והביצוע. זמן הוא אחד ההיבטים הכי חשובים בכל מה שנוגע לתהליך ניהול פרויקטים בבניה. ואם לא מתכננים מראש את לוחות הזמנים ומפנים להם מקום של כבוד, הרי שצפויות בעיות רבות. בניהול פרויקטים בבניה כל היבט משפיע על השני, אם אחד מתעכב או נדחה עקב בעיות אז היבטים אחרים נפגעים אף הם ודרושה סינרגיה אופטימאלית בין כל המרכיבים.

תמחור ותזמון פרויקטים בבניה

נכון להיום יש כמה וכמה שיטות להעריך את עלותו של פרויקט בניה תוך שלוקחים בחשבון תקלות ושיבושים. אולם נראה שאין שיטה אחת ומדויקת להעריך באמצעותה את ההוצאות הכרוכות בהקמת הפרויקט לרבות שיבושים. הסיבות לכך טמונות בכך שלא ניתן לאמוד באופן מדויק בעיות והוצאות בלתי צפויות. עם זאת, פרויקט בניה לא יכול לצאת אל הדרך ללא שיטת תמחור ותזמון ובתוך כך לקחת בחשבון העדר יעילות, נזקים, עיכובים, הפרעות וכו’. כיום עומדות לרשותנו התפתחויות טכנולוגיות ושפע של מחקרים אמפיריים. כך למשל, יש היום תוכנות ניהול פרויקטים לתכנון וניהול פרויקט הבניה וגם אם לא ניתן להגיע לדיוק של 100% גם דרך תוכנות אלו היתרונות שלהן נעוצות בכך שהן מקטינות במידה רבה את טווח אי הודאות. הן מקטינות משמעותית את גורמי ההפתעה ומאפשרים לנו לחזות לוחות זמנים, תפוקות, משאבים, הון אנושי הוצאות והכנסות.

ניהול פרויקטים בבניה
ניהול פרויקטים לוחות זמנים

ייחודיותן של תוכנות אלו למנהלי פרויקטים בבניה היא בכך שניתן לקבל תמונה גדולה יותר של כל היקף הפרויקט על היבטיו השונים, אך גם לקבל תמונה בכל נקודת זמן. כמו כן, יש תוכנות ניהול פרויקטים בבניה שפועלות און ליין, היתרון הגדול שלהן הוא בכך שניתן להוסיף אליהן נתונים כל העת ומכל מקום, וזה מעניק לנו את היכולת לקיים הערכות בכל נקודת זמן ולהשוות אותן להערכה הכוללת. גם אם אתם נמצאים בחו”ל וגם אם יש עליכם רק טלפון נייד – עדיין תוכלו לעדכן את התוכנה ולקבל תמונה מהימנה ונאמנה למציאות עד כמה שניתן. אם כן, נראה שזמן שווה כסף לא כל שכן בתהליכי ניהול פרויקטים בבניה. תודות לחידושים האחרונים יש בידינו את האפשרות לצמצם למינימום חוסר ודאויות אם כי לא ניתן לבטלם כליל. הסתייעות בתוכנות המתקדמות שעומדות לרשותנו היום יכולות לעשות פלאים לתהליך ניהול הפרויקט והן כלי יעיל מן המעלה הראשונה.