ניהול פרויקטים שונים יכול להיות דבר מרתק ומלהיב. ניהול של פרויקטים גדולים הוא תפקיד רב חשיבות וכאשר הוא נעשה נכון הוא בעל תרומה שאין שניה לה לחברות קבלנות ולחברות בענפים אחרים שמתפקדים בעיקר באמצעות תכנון והוצאה לפועל של פרויקטים.

על מנת להצליח יותר בקידום פרויקטים מגוונים וכדי להימנע מתקלות ומעיכובים שונים חשוב מאוד להיות מודעים גם לתחום שנקרא ניהול סיכונים בפרויקטים. תחום זה מאפשר לא רק למנוע תקלות מלהתרחש וסיכונים שונים מלהתקיים אלא גם מאפשר התגברות מהירה יותר על תקלות ואילוצים שחלקם יהיו בלתי נמנעים.

פרויקט גדול – סיכונים גדלים

לא כל פרויקט אולי זקוק למנהל סיכונים במשרה מלאה אבל אין ספק שבכל פרויקט שניתן לחשוב עליו יש סיכונים שמצריכים התייחסות. כל שמדובר בפרויקט גדול יותר, מורכב יותר, יקר יותר ומשמעותי יותר, כך ניהול סיכונים בפרויקט יהיה חשוב יותר, נחוץ יותר ולמעשה גם חיוני יותר.

על פי רוב, נהוג לומר שככל שפרויקט ארוך יותר מבחינת סדר הזמנים וככל שמדובר בפרויקט עתיר עבודה (כמו פרויקט קבלני) או עתיר ידע, חשוב יותר לבצע ניהול סיכונים נכון מוקדם ככל האפשר. ניתוח הסיכונים השונים חיוני גם מבחינה כלכלית טהורה ובמקרים רבים גם מבחינה מוסרית וחוקית. פרויקט שמתעלם מכך עשוי לסבול בהמשך מנזקים, התארכות זמן עבודה ואפילו לעמוד בפני תביעות משפטיות.

כל סיכון ניתן לנהל

ניהול סיכונים לא נועד לצפות את המאה אחוזים של סיכון או אי וודאות שיש בפרויקט כזה או אחר. התנהלות עם מאה אחוז וודאות לא קיימת אפילו בפרויקט הקטן והזניח ביותר לא כל שכן בפרויקטים גדולים, מורכבים וארוכים. עם זאת, אנשי מקצוע בעלי ניסיון בתחום הסיכונים בהחלט יודעים למפות ולנהל סיכונים שונים ולהיערך אליהם נכונה באופן שלא ישתק את ההתקדמות ולא יעכב אותה.

מומחים מסבירים שכל סיכון ניתן לנהל, לכל הפחות באופן כזה שינקטו צעדים סבירים למניעתו. כך, ניתן גם לנקוט בצעדים שיסייעו להתגבר על עיכובים שונים בזכות הכנת תוכנית מגירה ובזכות הקצאת משאבים יעילה.

ניהול סיכונים והנדסה אזרחית

לפני סיום נספר שניהול סיכונים מקצועי חייב להיעשות באופן סדור ובהתבסס על ידע ויכולת מקצועית. בענף הבניה, למשל, מהנדסים אזרחיים יהיו בחירה טובה לניתוח, ניטור והיערכות לקראת סיכונים ואי וודאות.


פרטים ליצירת קשר:
טלפון: 03-6500034
נייד: 054-5969748
פקס: 03-6026229
דוא”ל: einat@lurtam.co.il