שיטת ניהול המידע הנקראת bim נחשבת למודל מתקדם לתכנון, לביצוע ולייעול פרויקטים מורכבים ועתירי תקציב בתחום ההנדסה האזרחית. bim, ראשי תבות של Building Information Modeling, היא שיטה המאפשרת להציע תכנון מדויק ואיכותי לכל שלבי הפרויקט. שימוש במודל לוחות זמנים bim מאפשר לקצר את זמני התכנון והביצוע של הפרויקט, תוך ניהול סיכונים איכותי ויעיל וקיצוץ בעלויות.

שיטת עבודה חדשנית המבוססת על טכנולוגיה ממוחשבת למידול מידע

במודל bim מצוי מידע רב ומקיף על הפרויקט. המודל משמש ביעילות את כל הגורמים הרלוונטיים לתכנון ולביצוע פרויקט מורכב ועתיר תקציב בתחומי הנדסה אזרחית. המודל כולל תכנון אדריכלי מפורט, מערכות מים וביוב, תשתיות חשמל, תקשורת וכדומה. כמו כן, המודל כולל הערכת כמויות ועלויות, הדמיות, מודל אנרגיה, טופוגרפיה, אומדן עלות לפי יחידה מאפיינת (עלות לפי מ”ר, למשל) ועוד.
ראוי לציין כי במודל לוח זמנים bim קיימת התייחסות להערכת משך הביצוע המבוסס על מפרט התכנון. המודל משמש את כל השותפים בפרויקט, לרבות קבלני ביצוע בשטח. למודל בקרת זמנים bim חשיבות עליונה בקיצור משך הביצוע, וניתן לחסוך כ-20% מעלות הפרויקט בזכות תכנון יעיל ומתקדם יותר. לכן, אין זה פלא כי השיטה המתקדמת זוכה לפופולריות רבה בשנים האחרונות בכל העולם, ומשרדי ממשלה, רשויות מקומיות, חברות הנדסה אזרחית, אדריכלים וחברות ציבוריות ופרטיות החלו ליישם את עקרונות השיטה גם בישראל ולעשות בה שימוש נרחב בעת תכנון פרויקטים גדולים ומורכבים.BIM

בקרת לוחות זמנים – חלק בלתי נפרד מתכנון הפרויקט ומהצלחתו

בכל הארץ ניתן להבחין בפרויקטים גדולים ועתירי תקציב כמו מערכות של כבישים מהירים עם מחלפים, עם גשרים גדולים ועם מנהרות, של שכונות חדשות המוקמות בזו אחר זו בקצב מהיר בכל הארץ, של גשרים גדולים, של אזורי תעשייה חדשים ועוד. עד לאחרונה שיטות התכנון בארץ התבססו על ידע ישן, איכות הבנייה הייתה לעתים ירודה, ופרויקטים רבים התעכבו והתייקרו בגלל חוסר מיומנות בשלבי התכנון והעבודות בשטח וכתוצאה מכשלי תכנון וביצוע.
כיום יש תקן bim ישראלי שארגונים רבים החלו לפעול על פיו. התקן מסייע לכל המעורבים בפרויקט, אך עם זאת יש לפנות לחברת ייעוץ והנדסה מקצועית המתמחה בתכנון ובפיקוח על פרויקטים מורכבים ועתירי תקציב. כך, למעשה, ניתן לנהל פרויקט בנייה באופן מיטבי עם כלים ארגוניים חשובים לגופים שונים המעורבים בפרויקט. במודל לוחות זמנים bim לפרויקטים בתחום ההנדסה האזרחית מאפיינים את כל השלבים המרכיבים את הפרויקט על מנת לתכנן נכונה וביעילות את לוח הזמנים וכדי להבטיח מינימום עיכובים ובעיות ביצוע.
יש לזכור כי ככל שהביצוע של הגורמים המעורבים בפרויקט יעיל וטוב יותר, כך חוסכים זמן ועלויות ומשלימים פרויקטים מוצלחים ואיכותיים בזמן קצר יותר ובעלות נמוכה יותר. חברת ייעוץ והנדסה בעלת ניסיון רב בתכנון לוח זמנים bim מלווה את הפרויקט משלבי התכנון הראשוניים ועד לסיומו, כאשר לכל אורך הפרויקט החברה מפיקה דוחות ביצוע והתקדמות שוטפים על בסיס שבועי או חודשי, בהתאם לצורך. ניתן לקבל דוחות ביצוע, מעקב אחר ביצוע מול תכנון, דוח בקרת לוח זמנים, ניתוח סיכונים, עלויות מצטברות וכיוצא באלה.

סטנדרט עבודה אחיד ומשותף לכל הגורמים והמעורבים בתכנון הפרויקט ובביצועו

בפרויקטים גדולים, מורכבים ועתירי תקציב מעורבים גורמים ובעלי מקצוע רבים, ביניהם קבלני תשתיות חשמל, אינסטלציה, עבודות עפר, עבודות שלד, קבלני שיפוצים, אדריכלים, יזמים וכן הלאה. כדי להימנע מטעויות העשויות להסתכם בהוצאות כספיות מנופחות ובעיכובים מיותרים העשויים להוביל לתביעות ולנזקים כספיים עבור היזם ובעלי המקצוע, ניתן לקבוע סטנדרט עבודה אחיד המשותף לכולם באמצעות חברת ייעוץ הנדסה. מודל לוחות זמנים bim הוא הפתרון היעיל והמתקדם ביותר למניעת טעויות כבר בשלבי התכנון, וטעויות מסוכנות בשלבי הביצוע. מעבר לתכנון יעיל ואיכותי יותר, החברה מציעה שירות בקרת לוח זמנים bim, כלומר, לאורך כל משך הפרויקט החברה עוקבת אחרי שלבי הביצוע לעומת שלבי התכנון. כך ניתן לפתור בעיות בזמן אמת, להימנע מעיכובים גורפים ולבצע תיאום מחדש מול בעלי המקצוע, להפיק לוחות זמנים לתשלום ועוד.
מודל bim מסייע בתכנון פרויקטים בתחומי ההנדסה האזרחית. עם הזמן גופים רבים במשק הישראלי החלו לעשות בו שימוש בעזרת חברות מקצועיות המתמחות בשיטה היעילה. מידול מידע באמצעות שיטת bim כוללת הדמיה והמחשה של הפרויקט בתלת ממד. המודל חשוב ליזמים, למתכנני הפרויקט, למשקיעים, ללקוח ולקבלני הביצוע בשטח.