פרויקט הוא הליך מורכב, הכולל בתוכו מספר רב של פעולות המשלימות את המשוואה. הנקודה החשובה היא שהליך כזה כולל בתוכו גם שורה ארוכה של סיכונים, אשר מומלץ מאד לזהות כבר בשלבים המוקדמים ביותר. המאמר הבא מתייחס לחשיבות ההליך של ניהול סיכונים בפרויקט בניה ולתמורות החיוביות המגוונות שלו.

המאפיינים העיקריים של ניהול סיכונים בפרויקט בניה

ניהול סיכונים, ברמת ההגדרה, הוא הליך שמטרתו לזהות סיכונים אפשריים שעלולים להשפיע לרעה על הפרויקט. מטרת ההליך היא לצפות מראש את הסיכונים, להעריך, לנתח ולדרג אותם מבחינת הסבירות לכך שהם יתרחשו, כמו גם ההשלכות האפשריות שלהם. בדרך זו ניתן לבצע פעולות שונות שיקטינו את הסבירות להתממשות הסיכונים עד למינימום האפשרי, או אפילו לתעל את הסיכונים הקיימים לאפיקים חיוביים.

כשזה נוגע לתחום הנדל”ן, ניהול סיכונים מקבל חשיבות מכרעת עוד יותר. כיאה לסכומי הכסף העצומים שנכנסים כאן לתוך המשוואה, עשוי ניהול הסיכונים לחסוך הון עתק, ולו מכיוון שנמנעים כי סיבוכים מגוונים המאריכים את הליך הבנייה. ברור שככל שמזהים את הבעיות מוקדם, כפי שמתבקש במסגרת ניהול סיכונים מוקפד, ניתן לפתור אותן בצורה מהירה, יעילה וזולה יותר.

היבט משמעותי אחר הוא שניהול סיכונים מוקפד עשוי בהחלט להגדיל את הסיכויים שהפרויקט אכן יעמוד בלוח הזמנים הראשוני שהוקדש לו. כאשר גם כך הליך ניהול פרויקט בתחום הוא ארוך, עיכובים כאלה, שעלולים להסתכם בחודשים או שנים, מקשים פי כמה על הסיטואציה.

אז איך מתחילים?

ניהול סיכונים בפרויקט, בתחום מורכב כמו תחום הנדל”ן, מחייב ידע מקצועי נבחר של לא מעט גורמים, החולשים יחדיו על כל היבטי ההליך. זו הסיבה בגינה פשוט לא ניתן לחשוב על ביצועו ללא סיוע של חברה מקצועית אשר זהו בדיוק תחום ההתמחות שלה. חברה שכזו כוללת בתוכה אנשי מקצוע דוגמת מומחי נדל”ן, גורמים פיננסיים או מומחים בתחומי הסיכון האסטרטגי, אשר נעזרים בציוד טכנולוגי מתקדם.

יש לשים לב שלרוב ניהול הסיכונים מהווה חלק מהתחום הרחב יותר של ניהול פרויקטים, כך שניתן בהחלט למקד את החיפושים לעבר חברות הפועלות בשדה משחק זה.

 

 ניהול סיכונים בפרויקט בניה