לא קשה לחשוב על פרויקטים אשר כוללים בתוכם מספר לא מבוטל של סיכונים. למעשה, ניתן בהחלט לטעון בפה מלא כי ככל שמדובר בפרויקט מורכב לביצוע – ולא מעט פרויקטים עונים על ההגדרה הזו – כך רמת הסיכון עולה בהתאם. במצב הדברים הנוכחי, חשוב לתת את הדעת על עובדה אחת, והיא שהתמונה הופכת לפשוטה יותר כאשר חוזים מראש את הסיכונים וקובעים כיצד ניתן יהיה להתמודד כאשר אחד מהם ייתן את אותותיו. כאן בדיוק מתחילים לדבר על ניהול סיכונים בפרויקט, אשר חייב להוות תפקיד מרכזי במשוואת הניהול הכוללת שלו.

קווים לדמותו של ניהול הסיכונים

כאשר מדברים על ניהול סיכונים בפרויקט, נכנסים לשדה משחק רחב במיוחד. הגם שלכל פרויקט ולכל תחום יש סיכונים משלו – חשבו, למשל, על תחום הבניה לעומת תחום תעשייתי אחר – הרי שהעיקרון המרכזי כאן חוזר ברוב המקרים ופשוט להבנה. הצעד המרכזי בניהול הסיכונים הוא אומדן של הסכנות האפשריות, וזאת בהתאם למאפייני הפרויקט ולפעולות אשר עתידות להיות מבוצעות במהלכו. כמעט תמיד, המדובר הוא ברשימת סיכונים גבוהה, החורגת בהרבה מגישת ה”יהיה בסדר” שעלולה למוטט כל פרויקט באשר הוא.

לאחר שנעשה מיפוי של הסיכונים האפשריים, נדרש מהאנשים המבצעים את התהליך לחשוב, ורצוי מבעוד מועד, על פתרונות פוטנציאליים להם: הדבר יאפשר היערכות מוקדמת ויחסוך כספים משמעותיים בעת הצורך. בהמשך לכך, באמצעות הגדרת הסיכונים ניתן לתמחר את עלויות הפרויקט בצורה מדויקת ככל האפשר, כמו גם לקבוע לוח זמנים שיכול לבטא את המציאות במידה הרבה ביותר (כולל נקודות שונות שעלולות להסתבך לאורך הדרך).

ניהול סיכונים בפרויקט

המפתח להצלחה: בחירה נכונה של גורם מקצועי

ניהול סיכונים בפרויקט מצריך ידע של ממש בו, ניסיון ניכר ומחשבה מחוץ לקופסה. זו בדיוק הסיבה בגינה חייבים להכניס לתוך התמונה חברות אשר זהו תחום ההתמחות העיקרי שלהן: מבחינה מעשית, תהיינה אלה חברות אשר פועלות בתחום הרחב יותר של ניהול פרויקטים. רצוי, בהמשך לכך, לוודא בקיאות של החברה בתחום הספציפי בו נערך הפרויקט. ניהול סיכונים בפרויקט בניה, למשל, רצוי שיתבצע על ידי חברת לורתם – יעוץ והנדסה בע”מ, הנחשבת לאחת המובילות בישראל בתחום.

 

פרטים ליצירת קשר:
טלפון: 03-6500034
נייד: 054-5969748
פקס: 03-6026229
דוא”ל: einat@lurtam.co.il