בשנתיים האחרונות כמעט כל מי שמעורב בניהול פרויקטים בבנייה ובתשתיות שומע את המושג BIM. כדאי לדעת כי המונח BIM (Building Information Modeling) הוא למעשה מתודולוגיה חדשנית למידול מידע הבניה, כלומר שיטת עבודה מודרנית המאפשרת לצפות באופן ויזואלי ובתלת ממד בפרויקט על פני ציר זמן קבוע מראש. השיטה החדישה מסייעת לכל הגורמים המעורבים בתכנון ובהקמת הפרויקט המורכב. בין השאר, השיטה חוסכת עלויות גבוהות בתכנון הפרויקט ובהקמתו – עד 20%, יוצרת שפה אחידה בין הגורמים הרלוונטיים, מייעלת את העבודות הנדרשות להקמת הפרויקט ומסייעת גם לחסוך משאבים יקרים ולצמצם טעויות ופסולת בניה.

מידול מידע הבנייה

לאחר שחלק ניכר ממדינות אירופה, ביניהן גרמניה, נורבגיה, צרפת והולנד, אימצו לחיקן את שיטת ניהול הפרויקטים בבניה BIM, גם בארץ החלו גורמים מקצועיים לקדם את השיטה היעילה והחדשנית לניהול פרויקטים מורכבים. חשוב לציין כי בשנים האחרונות החלו לפרוץ מגמות חדשות בענף הנדל”ן והתשתיות בארץ, אך עם זאת, שיטות העבודה בארץ נותרו מאחור והגורמים המעורבים בפרויקט המשיכו לתכנן ולהקים פרויקטים בשיטות עבודה מיושנות. לכן הגורמים השונים התמודדו עם בעיות רבות, פיגור בלוחות זמנים, חוסר יעילות המוביל לבזבוז משאבים יקרים שונים וגם לפגיעה ישירה בענף הנדל”ן בגלל רווחיות נמוכה ואפשרויות צמיחה מוגבלות.

BIM
אימוץ מתודולוגיית BIM מסייע לכל הגורמים המעורבים בתכנון ובהקמת הפרויקט לעבוד בשיתוף פעולה פורה ומפרה, תוך הדמיית הפרויקט בתלת ממד המסייעת לצפות בו באופן ויזואלי חדשני, על פני ציר זמן. למעשה, גם הלקוחות הסופיים זוכים ליתרונות רבים של השיטה החדשה לניהול הפרויקט. לדוגמה, הם יכולים לצפות בדירת מגורים בבניין משותף מבפנים ומבחוץ, כך הם יכולים להתרשם מהמודל התלת ממדי ומהנכס המוצע למכירה על הנייר, ולדרוש שינויים במידת הצורך כבר בשלב התכנון.

יתרונות רבים

ניהול פרויקטים בבניה BIM מציע יתרונות רבים, ביניהם:
• בחירת אתר בניה מתאים למאפייני הפרויקט המורכב.
• תכנון מקצועי ומתקדם יותר של הפרויקט.
• הדמיה ויזואלית של המבנים ושל הפיתוח הסביבתי בפרויקט.
• הדמיה תלת ממדית של מבנים מבחוץ ומבפנים.
• שפה אחידה בין כל הגורמים המעורבים בפרויקט, לרבות מהנדסים, אדריכלים, גופי ממשל, מעצבי פנים, קבלני ביצוע, יזמים, משקיעים ולקוחות סופיים.
• ניהול יעיל ומתקדם של לוחות זמנים בפרויקט.
• חיזוי מדויק של עלויות הפרויקט, המערכת מסוגלת ליצור תמונה שלמה ומקיפה של עלויות הפרויקט תוך שקלול פרמטרים ונתונים כמו עלויות כוח אדם, חומרי בניה, צפי הכנסות, תזרים מזומנים, הוצאות שונות ועוד.
יישום מתודולוגיית ניהול פרויקטים בבניה BIM מסייע לאורך כל שלבי הפרויקט: משלב התכנון, דרך שלב הביצוע ועד סיום הפרויקט – וגם לאחריו.