טכנולוגיות הבנייה המודרניות הולכות ומתפתחות בקצב מהיר. כיום כל פרויקט נחשב למורכב יותר מאחר שיש לשלב בבנייה חומרים מתקדמים יותר ולספק מענה מקצועי ובטיחותי למבנים עתירי מערכות מודרניות. לכן, תכנון פרויקטים חדשים מחייב כלים מתקדמים לתכנון מקצועי מוקפד ומורכב. באמצעות שיטת התכנון המתקדמת BIM (Building Information Modeling), או בעברית – מידול מידע בבניין, ניתן לנהל במקצועיות פרויקטים חדשים בבנייה. שיטת התכנון המתקדמת בתלת ממד נחשבת לכלי רב עוצמה עבור כל הגורמים המעורבים בפרויקט, בין השאר מהנדסי בניין, מנהלי פרויקטים, יזמים, קבלנים ומנהלי ביצוע.

BIM

תכנון אינטגרטיבי וניהול בתלת ממד

ניהול פרויקטים בבנייה BIM מעניק לגורמים הרלוונטיים כלי רב עוצמה לתכנון אינטגרטיבי ותלת ממדי של הפרויקט. שיטת התכנון היעילה והחדשנית מסייעת לכל אורך הפרויקט – משלב התכנון, דרך שלבי הביצוע ועד לסיום מוצלח של הפרויקט, ובזמן היעוד. חשוב להדגיש כי יישום ניהול הפרויקט בבניה ב- BIM מביא לחיסכון משמעותי בעלויות ישירות ועקיפות ומסייע לקיצור זמני התכנון וההקמה של הפרויקט ושל המבנה.

בשורה חדשה בענף הבנייה בארץ

ניהול פרויקטים בבניה ותשתיות אינו דבר של מה בכך. ככל שהפרויקט גדול ומורכב יותר, יש לתאם בין גורמים רבים המעורבים בשלבי התכנון וההקמה. באמצעות אימוץ מתודולוגיית BIM לניהול פרויקטים בבנייה ניתן ליצור תיאום מקצועי ברמה גבוהה בין כל הגורמים המעורבים בפרויקט: כך קובעים סטנדרט עבודה אחיד וכן שפה אחידה בין כל הגורמים המעורבים, לרבות האדריכל, קבלני הביצוע ומעצבי הפנים. בנוסף, קל יותר להתנהל היטב מול גורמי הרישוי השונים ומול הלקוחות הסופיים.
מאחר ש-BIM הוא כלי תלת ממדי, קבלן המגיע לאתר הבנייה יכול לוודא במהירות כי הפרויקט מתבצע על פי התכנון, בלי להסתבך עם שרטוטים מורכבים ודו ממדיים. מעבר לכך, ניהול פרויקטים בבנייה באמצעות מתודולוגיית BIM מקצץ את עלויות הפרויקט, מונע טעויות אנוש העלולות לגרום לנזקים עצומים ולהפסד כספי גבוה, ומאפשר לחסוך במשאבים ובפסולת בנייה באתר.

תקשורת אחידה התורמת לחיסכון משמעותי

ניהול הפרויקט בבנייה בעזרת מתודולוגיית BIM מסייע לחיסכון כספי ניכר בשיעור של 10%-15% בהשוואה לפרויקט שאינו מוקם בעזרת יישום ניהול הפרויקט ב-BIM. ראוי לציין כי השימוש ב-BIM אינו מוגבל רק לשלבי התכנון, אלא משרת נאמנה את כל הגורמים המעורבים גם בתהליך הבנייה בפועל וגם לאחר השלמת הפרויקט. לכן, אין זה פלא כי גורמים מקצועיים בענף הבנייה החלו לאמץ לחיקם את שיטת ניהול הפרויקטים בבנייה BIM, וליהנות מכל היתרונות שהשיטה מציעה למשתמשים.