ניהול סיכונים בפרויקט בנייה מורכב ועתיר תקציב נועד להקדים רפואה למכה ולהציע תכנון מושכל ואחראי המבוסס על פרמטרים רבים ומגוונים. היזם המבצע את הפרויקט מעוניין למזער סיכונים ככל הניתן ולהגדיל את רווחיו, לכן חשוב שיפנה לחברת ייעוץ והנדסה המתמחה בין השאר גם בתחום של ניהול סיכונים בפרויקט bim. מומלץ לשלב את צוות המומחים של חברת הייעוץ כבר בשלבי התכנון הראשוניים של הפרויקט. באמצעות מודל bim ניתן לבצע הדמיה תלת ממדית כדי לגלות כשלים תכנוניים, לנהל לוחות זמנים מדויקים, להציע מתווה מתקדם ואיכותי לתשלומים ולכמויות חומרי בנייה ועוד.

 ניהול סיכונים בפרויקט bim

יתרונות מודל bim בתכנון פרויקט בנייה ובביצועו

תכנון פרויקט בנייה מורכב ועתיר תקציב באמצעות שיטת bim מבטיח תכנון חכם ויעיל יותר, חיסכון בזמני הביצוע ובעלויות, תיאום מערכות, תיאום יעיל ואפקטיבי בין קבלני הביצוע למתכנני הפרויקט, תכנון לוח זמנים ריאלי לביצוע הפרויקט, תכנון והכנת כתב כמויות מדויק, ניהול תקציב מתקדם המבוסס על חישוב כמויות, מניעת טעויות כבר בשלבי התכנון וכיוצא באלה.
למעשה, באמצעות חברות ניהול סיכונים בפרויקט bim ניתן לגלות כבר בשלבי תכנון הפרויקט טעויות העלולות לגרום לעיכובים רבים בביצוע, לקנסות, לתביעות בבתי משפט ובמקרים מסוימים אף לסכנת מוות. כך, לדוגמה, בעזרת הדמיה ויזואלית של הפרויקט בתלת ממד ניתן לבדוק האם ישנם כשלים בתכנון כמו תעלות מיזוג שתוכננו באופן שגוי לעומת תכנון השלד. כמו כן, ניתן לבצע במודל חישובים הנדסיים כדי להימנע מטעויות תכנון ועל מנת להפחית סיכונים במשך הביצוע ולהבטיח את השלמת הפרויקט על הצד הטוב ביותר.
כל עיכוב בהשלמת הפרויקט עלול להוביל לתביעות בבתי משפט, להפסדים כספיים ולכרסום ברווח של היזם ושל חברת הבנייה. לכן, חשוב לבצע ניהול סיכונים בפרויקט bim על ידי חברה מקצועית המתמחה בנושא ומציעה ידע רב וניסיון עשיר.

איתור ומניעת טעויות בשלבי התכנון

בכל פרויקט בנייה מורכב מעורבים גורמים רבים: במהלך הביצוע עובדים באתר קבלנים רבים מחברות שונות, ותיאום נכון ותכנון מדויק מפחיתים סיכונים וטעויות. לניהול סיכונים בפרויקט באמצעות מודל bim חשיבות רבה – ניתן להשתמש בו כדי לאתר טעויות מראש ולמנוע אותן כבר בשלבי התכנון, אך גם לאורך כל העבודות המתבצעות בשטח. החברה מפקחת על הביצוע מול התכנון, מפיקה דוחות ניהוליים חשובים ומסייעת ליזם ולצוותים המעורבים בפרויקט לעקוב אחרי קצב התקדמותו, לגלות בעיות בזמן ולהציע פתרונות יעילים.