בשנים האחרונות התפתחו שיטות וטכנולוגיות חדשות בענף הבניה והתשתיות, וכיום מוקמים פרויקטים מורכבים המחייבים תיאום יוצא דופן בין כל המעורבים בנושא, כמו פרויקט פינוי בינוי וכדומה. במדינות מערב אירופה החלו לאמץ את שיטת ניהול הפרויקטים בבניה במתודולוגיית BIM, שיטה חדשנית ותלת ממדית המציעה רזולוציה גבוהה ומאפשרת לכל הגורמים בשלבי התכנון וההקמה לחסוך עלויות משמעותיות וזמן יקר, ולמעשה לקצץ את עלויות התכנון וההקמה של הפרויקט המורכב ב-10%-20%.

חיסכון כלכלי משמעותי

לאחר שנים ארוכות בהן לא נקבע סטנדרט אחיד בענף הבניה והתשתיות בישראל, החלו יזמים, קבלנים גדולים, חברות בניה מובילות, אדריכלים וגופי ממשל שונים לפעול למען ניהול פרויקטים בבניה באמצעות כלי רב עוצמה הנקרא BIM (Building Information Modeling). כל הגורמים המעורבים כיום בפרויקטים מורכבים מתמודדים עם קשיים רבים ומגוונים, ובין היתר מבעיות תיאום בין האדריכלים והמהנדסים לבין קבלני הביצוע בשטח ומול גופי ממשל כמו הרשות המקומית.
בעזרת אימוץ שיטת ניהול פרויקטים בבניה BIM יוצרים שפה אחידה בין כל הגורמים המעורבים בתכנון הפרויקט ובהקמתו. ב-BIM ניתן להמחיש בתלת ממד את פרויקט הבניה או התשתיות, לרבות פיתוח סביבתי, על ציר זמן המציין לוחות זמנים לשלבי הביצוע השונים. למעשה, מתודולוגיית BIM מאפשרת עוד לפני תחילת העבודות בשטח לקבל סקירה דיגיטלית מעמיקה ומדויקת של ההיבטים הפונקציונליים והפיזיים של הפרויקט. כך, לדוגמה, ניתן לצפות בהדמיות תלת ממדיות של מבנים בפרויקט, ניתן לצפות במבנה מבחוץ ומבפנים, ולמעשה לבחון את הפרויקט המורכב בעזרת מודל ויזואלי תלת ממדי מוחשי, במקום השרטוטים הרגילים עליהם הסתמכו בעלי המקצוע השונים עד היום.

BIM - ניהול פרויקטים בבניה

תכנון והקמת פרויקטים מורכבים

לנוכח שינויים בכלכלה העולמית ושינויים משמעותיים בעולם הנדל”ן בארץ ובעולם, נולד צורך בכלי מתקדם ויעיל כדי לתכנן פרויקטים מורכבים וגדולים בבניה ובתשתיות. לאחר שמדינות שונות במערב אירופה וגם בארה”ב החלו ליישם את מתודולוגיית ניהול פרויקטים בבניה BIM, גם בארץ החלו לקדם את הנושא כדי לקצר זמנים, לייעל את העבודה של כל הגורמים המעורבים בפרויקט ולמנוע בעיות קטנות וגדולות הגורמות לעיכובים ולעלויות גבוהות מיותרות.
על פי נתונים שנאספו בפרויקטים שנוהלו בעזרת BIM, ניתן לראות כי עלויות הפרויקט קוצצו ב-10% עד 20%, נתון משמעותי שלא ניתן להתעלם ממנו. ראוי להדגיש כי ניהול פרויקטים בבניה BIM חשוב וקריטי לא רק למהנדסים, לחברות בניה, לאדריכלים ולמנהלי פרויקטים, אלא גם ליזמים, למשקיעים וללקוחות הסופיים. כך, לדוגמה, לקוח המעוניין לרכוש דירה בפרויקט יכול לצפות בהדמיה ויזואלית ולדרוש שינויים כבר בשלב התכנון – כך קל יותר להשלים את הפרויקט בזמן ולחסוך גם בפסולת בניה.