כולנו מכירים היטב את מגדל שלום, זהו המגדל הראשון והוותיק ביותר בישראל. מגדל זה בישר לנו על מגמה שממשיכה ותופסת תאוצה בשנים האחרונות – בניית מגדלים בישראל. מגדלים מספקים מענה לכמה עניינים בוערים מאוד הנוגעים לכולנו:

  • הם תורמים לקיימות – בניית מגדלים בישראל מאפשרת ניצול טוב יותר של קרקע נתונה והיא עדיפה לרוב על פני בניה של בתים פרטיים או בניינים “סטנדרטים” שגוזלים עוד שטחים פתוחים או ירוקים שגם כך מוגבלים בארץ הקטנה שלנו. כמו כן, בעתיד ניתן יהיה להתקין מערכות אנרגיה חסכוניות במגדלים לרבות, מערכות חשמל, מים, מיזוג אוויר ועוד והשפעתן על איכות הסביבה תהיה גדולה.
  • הם מאפשרים מגורים בערים הגדולות והמבוקשות – תחושת הצפיפות בערים בישראל רק הולכת וגדלה, ובהתאם לכך גם המחירים. הפתרון המוצלח ביותר הקיים היום הוא האצה של בניית מגדלים בישראל, במיוחד בערים הגדולות כגון תל אביב וירושלים.
  • מומחים מספרים שהמגדל העתידי הוא לא עוד בניין רב קומות. הוא תפיסת מגורים שונה מזו שהכרנו עד היום. המגדלים של העתיד הם מבנים רב תכליתיים, הם לא יהיו למגורים בלבד, הם יביאו ליצירת קהילה שלמה ויכללו חללים ציבוריים, אזורי מסחר, אזורי בילוי ופנאי, משרדים וככאלו הם יחסכו הוצאות הכרוכות בהגעה למקום העבודה, לחוג או לבילוי ולא מעט כסף.

בניית מגדלים בישראל: היבטים בניהול הפרויקט

למרות שבערים רבות בעולם גורדי שחקים קובעים את קו הרקיע, בניית מגדלים בישראל עדיין נמצאת בחיתוליה והשינוי התודעתי בתפיסת המגורים הגבוהה טרם הושלם. אך מומחים אומרים שמגדלים וגורדי שחקים הם ללא ספק העתיד, גם בישראל.
עקב כך, ניהול פרויקט כזה בישראל הוא מורכב ומסועף. יש לא מעט אתגרים וקשיים המגיעים מכמה כיוונים, ביניהם: רשויות מקומיות, אזרחים, יזמים, בנקים ומקורות מימון ועוד.
ניהול פרויקט שכזה דורש תכנון מקיף ומדוקדק, הוא צריך לקחת בחשבון שאין מדובר בבניית בניין רגיל, וזה נכון מהמסד ועד הטפחות. בהיבט ההנדסי – היסודות, השלד, המעטפת של המגדל, המרתפים התת קרקעיים ואפילו המעליות – כל אלו מצריכים בקרת ניהול לוחות זמנים מדוקדקת. בהיבט הסביבתי והביטחוני, צריך לקחת בחשבון למשל קירבה לשדות תעופה ואת המרחב האווירי וכן לחשוב על השתלבות המגדל במרקם האורבאני הקיים. בהיבט התכנוני והביצועי יש להתכונן למפגעי טבע כגון רעידות אדמה, רוחות וסופות עזות. בהיבט האדריכלי – יש לתכנן מגדל אסתטי אך עם זאת גם יעיל, יציב ונוח. בנוסף, יש גם להיערך טכנולוגית לבניית מגדלים בישראל ולהביא מכשור מתקדם וייעודי לבניית גורדי שחקים.
ניהול פרויקט של בניית מגדל יצליח רק עם תכנון מקדים נכון, הלוקח לתוך החשבון את כל ההיבטים שמנינו ועוד היבטים רבים נוספים. אך נראה שהעתיד כבר כאן ובעתיד הקרוב נראה עוד ועוד מגדלים וגורדי שחקים שיעטרו את קו הרקיע הישראלי.