חברות שעוסקות בתהליכי ניהול פרויקטים הנדסיים, בכל העולם, ממנפות את החידושים והטכנולוגיות לטובת הפרויקטים שהן מנהלות. הסיבות לכך הן רבות, ביניהן ניתן לציין: יכולת מעקב, איתור מקדים של בעיות ופתרונן, בקרה וביצוע. אלמנים אלו הם קריטיים הן כאשר מדובר בפרויקט בניה רחב היקף ולא פחות חשובים בפרויקטים הנדסיים קטנים.

אי לכך, יותר ויותר יזמים, חברות בניה, קבלנים ואפילו לקוחות פרטיים העזרים בשירותי חברות ניהול פרויקטים. ניהול פרויקטים בבניה דורש יכולות אקלקטיות ומשולבות של כמה תחומים: ידע הנדסי, כמובן, הכרות מעמיקה עם ענף הבניה המקומי ולעיתים תכופות גם זה העולמי, יכולת לבנות לוחות זמנים, קביעת תמחור על פי עלויות חומרים, משאבים וכוח אדם, ביצוע מדידות ויש עוד היבטים רבים שמנהל פרויקט בבניה מקצועי לוקח אל תוך החשבון.
כפי שציינו בראשית הכתבה, תודות להתפתחויות הטכנולוגיות, חל שינוי עצום בענף ניהול הפרויקטים בבניה. תוכנות מתקדמות נכנסו לענף והן הופכות את החיים שלנו להרבה יותר קלים. התוכנות השונות שקיימות כיום מאפשרות מבט – על התהליך, אך גם מעניקות לנו את ההזדמנות לרדת לרזולוציות נמוכות מאוד בכל אחד משלבי התהליך.

תוכנות ניהול פרויקטים לדוגמא

MS PROJECT – שיטת הגנט לבניית לוחות זמנים. תוכנת MS PROJECT הינה מבית חברת מייקרוסופט ובאמצעותה ניתן לייצר מסד נתונים. לאחר שמטמיעים את כל הנתונים אפשר להקצות הערכות זמנים לתהליכים ולפעולות שכרוכות בהקמת הפרויקט ההנדסי.
BIM – זוהי תוכנה חדשה יחסית והיא מאפשרת ליצור מודל מומחש ותלת מימדי של פרויקט הבניה בביצוע. מידול מידע בבניין מאפשר עדכון, בקרה ושליטה על לוחות הזמנים, על ההוצאות וההכנסות והפעולות של הפרויקט. זוהי תוכנה מתקדמת מאוד, אולי הכי מתקדמת היום והיא חזית הטכנולוגיה. יש לה שלל יתרונות אולם היא נחשבת ליקרה.

בנוסף יש עוד שיטות ותוכנות אשר בהן נעזרים מנהלי פרויקטים הנדסיים, ביניהן שימוש בטבלאות אקסל וניתוח תשומות. לכל אחת יתרונות וחסרונות משלה.
ניהול פרויקטים בבניה הוא מרכיב חשוב, מן החשובים שבתהליך הסבוך הזה. לוחות הזמנים, ההוצאות, הבעיות, ההצלחות הן מעניינם של כל הנוגעים בדבר: יהא זה היזם, הקבלן או הדייר. אי עמידה ביעדים תגבה נזק לכל המעורבים – דיירים יכולים להישאר ללא קורת גג אם הפרויקט מתעכב וקבלנים ויזמים עשויים לשלם קנסות וריביות. המטרה שניצבת לנגד עיניהם של כל מי שעוסק בתהליכי ניהול פרויקטים בבניה – היא לקבוע לוחות זמנים מהימנה ונאמנה למציאות עד כמה שניתן תוך התייחסות לכל ההיבטים והאילוצים הקיימים. תוכנות אלו הן כלי שעוזר לתכנן נכון יותר ולקבל תמונת מצב טובה יותר של תהליך הבניה והביצוע בפועל.