במהלך השנים חלו שינויים משמעותיים בדרך שבה מנהלים חברות וארגונים שונים. בפרט, חלו שינויים מרחיקי לכת בדרך שבה מנהלים חברות ענק, עסקים חובקי עולם ופרויקטים רחבי היקף בבניה ובנדל”ן.

במהלך השנים חלו שינויים משמעותיים בדרך שבה מנהלים חברות וארגונים שונים. בפרט, חלו שינויים מרחיקי לכת בדרך שבה מנהלים חברות ענק, עסקים חובקי עולם ופרויקטים רחבי היקף בבניה ובנדל”ן.

כיום, קשה לתאר מציאות שבה מבצעים הקמה של פרויקט בניה גדול בלי להיעזר במומחים, לאורך כל הדרך. מומחים אלה, יש לומר, מאוגדים במסגרת של חברות ניהול פרויקטים. חברות מסוג זה, כאשר הן פעולות נכון, תורמות באופן ניכר ביותר לשיפור הרווחיות ולשיפור הביצועים העסקיים של יזמים, קבלי ביצוע וחברת נדל”ן מהמובילות בישראל (מציאות שנכונה מאוד גם מעבר לים).

בשורות הבאות נבחן כיצד ניהול נכון של פרויקטים יכול לשפר את הרווחיות. נציג זאת בהיבט של זכיה במכרזים, שלבי בניה שונים והתמודדות עם מצבים בלתי צפויים.

חברות ניהול פרויקטים

מצליחים במכרזים

החשיבות של ניהול פרויקטים בבניה רבה ביותר עוד הרבה לפני השלב שבו חופרים את היסודות. לא משנה אם מדובר על בניה של בניין מגורים יוקרתי שמדובר על פרויקט בניה לצרכים מסחריים, הבניה היא דבר שנעשה בשלבים.

חברות ביצוע ויזמים רבים נוהגים לשכור שירות של ניהול פרויקטים כבר בשלב של התמודדות במכרז. בשלב זה, כאשר יש כמה וכמה מתמודדים על הזכות להשתתף בפרויקט, חשוב לבצע תכנון ראשוני ולבדוק היתכנות ביצועית וכלכלית.

כאשר מגישים נכון את התוכניות השונות ואת הצעות המחיר, עם גיבוי של ניהול פרויקטים מקצועי ובדוק, הסיכוי להצליח במכרז עולה פלאים. לא קשה להבין כיצד חברה או יזם שזוכים במכרזים משפרים את הרווחיות לעומת מי שלא מצליח לעמוד בתנאי סף של מכרזים איכותיים.

ניהול על פי זמנים

מלבד היכולת לשפר את סיכויי הזכייה במרכזים, אין ספק שעיקר תפקידו של מנהל הפרויקטים מתבטא בתכנון נכון של כל שלבי הבניה, בהתאם למשאבים וגם ללוחות זמנים.

תכנון מדויק, שלוקח בחשבון בעלי אינטרסים שונים בסביבת הפרויקט, זמינות של מימון, משאבים, חומרי גלם ופועלים, יצליח מאוד לשפר את הרווחיות. לעומת זאת, תכנון שלא מתבסס על ניהול זמנים נכון עשוי להביא לא פעם לפגיעה ברווחים.

חשוב לציין, עם זאת, שניהול פרויקטים נכון נדרש גם כאשר מתגלים היבטים בלתי צפויים ובלתי מתוכננים. למעשה, כמעט בכל פרויקט גדול ישנם אלמנטים של אי ודאות והפתעות שונות. גם כאן מתגלית גדולתן של חברות מובילות לניהול פרויקטים. כאשר משאירים מראש מקום לדברים בלתי צפויים וכאשר מתכננים נכון את הטיפול בכל עניין שמתפתח בזמן העבודה מונעים בזבוז מיותר של זמן וכמובן – גם של כסף.