העולם המודרני, הגלובאלי, הוא עולם מורכב וסבוך יותר מאי פעם. בעולם זה נדרשת מומחיות רבה במיוחד ככל שעוסקים במערכות מורכבות שבאות לידי ביטוי בעסקים בכלל ובעסקי בניה בפרט.
על מנת לעמוד באתגרים בצורה מיטבית חשוב לראות את הדברים מלמעלה ולבצע תהליך מוקפד של ניהול פרוייקטים בבניה. בשורות הבאות נבקש להציג כמה היבטים מרכזיים של האתגר הכרוך בניהול פרויקטים של בניה. בין היתר נראה את החשיבות של עמידה בזמנים והחשיבות של יכולת דיפלומטית ברמה גבוהה.

העולם המודרני, הגלובאלי, הוא עולם מורכב וסבוך יותר מאי פעם. בעולם זה נדרשת מומחיות רבה במיוחד ככל שעוסקים במערכות מורכבות שבאות לידי ביטוי בעסקים בכלל ובעסקי בניה בפרט.
על מנת לעמוד באתגרים בצורה מיטבית חשוב לראות את הדברים מלמעלה ולבצע תהליך מוקפד של ניהול פרוייקטים. בשורות הבאות נבקש להציג כמה היבטים מרכזיים של האתגר הכרוך בניהול פרויקטים של בניה. בין היתר נראה את החשיבות של עמידה בזמנים והחשיבות של יכולת דיפלומטית ברמה גבוהה.

הולכים בין הטיפות

מנהלי פרויקטים בכירים בענף הבניה יודעים לספר שאחד האתגרים הגדולים שעימם הם מתמודדים יום יום הוא הצורך לתאם ולתווך בין גורמים שונים. במילים אחרות, ניהול פרויקטים בבניה כרוך לא פעם בהליכה בין הטיפול, בטיפול נכון באנשים ובגופים שונים בעלי אינטרסים, לעיתים מנוגדים.
בעיקר בפרויקטים גדולים במיוחד (כגון הקמת קניון, מגדל מגורים או בית משרדים) קיים ביתר שאת האתגר של אינטרסים שלא תמיד משתלבים. קל להבין זאת כאשר רואים עד כמה רבים הם הגורמים שמעורבים באופן ישיר או שמושפעים מפרויקט בניה שכזה. בין היתר ניתן למצוא בין המעורבים יזמים וקבלני ביצוע, בעלי קרקע ובעלי זכויות, ישות מוניציפאלית ובעלי נכסים בסביבה, דיירים ושוחרי איכות הסביבה, ועדות עירוניות ותוכניות אב ממשלתיות ועוד ועוד.
כאשר מנהל פרויקט לוקח בחשבון, מבעוד מועד, את האינטרסים השונים וכאשר הוא מעין מענה מתאים, פי סדר קדימויות, סיכויי ההצלחה והעמידה בזמנים יהיו הרבה יותר טובים.

 

אתגר הזמן

הזכרנו במילים ספורות את ההיבט של הזמן ועמידה בזמנים. למעשה, האתגר של עמידה בזמנים בניהול פרויקטים משמעותי כל כך כד שראוי להרחיב עליו את הדיבור. כל מי שעוסק בניהול, גם ברמות הביניים, יודע היטב שיעדים עסקיים נמדדים לא רק בכסף כי אם גם במונחי זמן. האמרה שזמן שווה כסף נכונה במיוחד כאשר מדובר על פרויקטים מורכבים ובפרט כאשר מדובר על ניהול פרויקטים של בניה.
כאשר מבצעים ניהול פרויקטים בצורה איכותית מבצעים בין היתר תוכנית פעולה מבוססת זמנים. יצירת לוחות זמנים חיונית כדי לדאוג בצורה טובה לאספקת חומרי גלם, לפועלים מתאימים, להתקדמות העבודות בצורה חלקה.
לוח הזמנים חשוב ביותר גם מבחינת מימון שכן התקדמות הפרויקט בצורה נכונה הכרחית כדי להזרים מימון ביחס לביצוע. לבסוף, עמידה בזמנים חיונית גם לרוכשי נכסים שונים. אחרי הכל, הלקוחות מצפים לדעת את מועד המסירה ואם יש עיכובים, עשויים להיות לכך השלכות כספיות לכל הצדדים הנוגעים בדבר.