תקציב, משאבים וניהול לוחות זמנים אלו הם מן המרכיבים הכי חשובים בפרויקטים מורכבים כמו פרויקטים בבנייה. מדובר בניהול של פרויקט רב משימות ועל פי רוב גם בניהול תקציב גדול.

על חשיבות ניהול לוחות זמנים בפרויקט בניה

בקרת פרויקטים בבניה לא תהיה שלמה ללא ניהול לוחות זמנים נכון. ניהול לוחות הזמנים הוא חשוב וחיוני מכיוון שהוא יכול לחסוך בהוצאות, בזמן ובמשאבים והוא חיוני לכל מי שמתכנן פרויקט כל כך מסועף.
היתרונות של ניהול לוחות זמנים בתוך בקרת פרויקטים בבניה הם רבים, ביניהם: שליטה טובה יותר בשלבי הפרויקט ובמשאביו, העצמת התקשורת בין כל הגורמים הלוקחים חלק בפרויקט, אמצעי לאיתור כשלים, ייעול תהליכים, בסיס ליישוב מחלוקות, תשתית למתן המלצות ותיקונים, זיהוי צוואר בקבוק ובסיס חשוב לניהול סיכונים, עליו נפרט ממש עכשיו.

בקרת פרויקטים: ניהול סיכונים בבניה

חלק אינטגראלי מתהליך בקרת פרויקטים בבניה הוא ניהול סיכונים. ההיתכנות שאירוע בלתי רצוי וצפוי יקרה ניתן לניהול ויש אפשרות לצמצם את ההשלכות של אירוע שכזה על הפרויקט ומהלכו.
כאשר אנחנו אומרים סיכונים אנחנו מתכוונים למספר רב של אפשרויות. דוגמאות לסיכונים יכולות להיות: פגעי טבע כמו שריפה או מבול, תביעות משפטיות בלתי צפויות, איחורים מצד כוח האדם, נותני שירות או ספקים, נטישה, פיטורים או התפטרות של אחד או כמה מהלוקחים חלק בפרויקט ועוד ועוד. קיימים כמובן עוד סיכונים שיכולים “לאיים” על השלמת פרויקט הבניה ועל הצלחתו.
ישנן מספר דרכים לנהל את הסיכונים ולשלוט בהם עד כמה שניתן, כך למשל, בהיבט תקציבי, בהיבט הזמן והמשאבים – אפשר לתכנן עתודות. ביטוח הוא גם אמצעי יעיל לצמצום סיכונים, הסתייעות במשאבים חיצוניים, ביצוע מקבילי, הגדלת המשאב האנושי במקרה של דחיית זמנים והכנת תוכנית ב’ וחלופות לשלבים בתהליך שיעמדו לרשותנו במקרה של כשל. כל אלו ועוד יכולים לצמצם באופן משמעותי את הסיכונים בתהליך ולתרום לפרויקט.

אם כן, נראה שפרויקט בניה לא יכול לצאת לדרך ללא בקרת ניהול פרויקטים בבניה, ואין זה משנה אם מדובר בפרויקט בניה גדול או קטן. כאשר בוחרים חברה שתנהל ותבקר פרויקטים מסוג זה חשוב לחבור לחברה ותיקה, מנוסה בליווי פרויקטים בסדר גודל שלכם ומקושרת היטב. כזו שיכולה לספק מענה מהיר, מותאם וגמיש המבוסס על הבנה מקצועית רחבה ומחויבת ליחסי אנוש הוגנים.

בקרת פרויקטים בבניה, לוחות זמנים וניהול סיכונים

בקרת פרויקטים בבניה אינה מסתיימת בתכנון ההתחלתי של הפרויקט, היא מקיפה את כל מחזור החיים שלו, מתחילתו ועד לסופו וחשוב להפקיד אחריות גדולה זו רק בידיים המקצועיות והאמינות ביותר.