המציאות מוכיחה שללא ניהול פרויקטים תכנון ביצוע ובקרה פרויקטים בענף הבניה חשופים לסיכונים ביניהם אובדן של רווח. למרבה המזל, כיום עומדים לרשות מנהלי פרויקטים הנדסיים כלים מתקדמים במיוחד שהופכים את כל התהליך המורכב הזה ליעיל יותר, מודע יותר ולא פחות חשוב מכך “מגן” על הפרויקט מפני אובדן מיותר של רווחים. תוכנת פרימוורה (Primavera) היא אחת הדוגמאות המובהקות לכלי רב עוצמה שכזה.

יישומי תוכנת פרימוורה

תוכנת פרימוורה primaveraפרימוורה מבית התוכנה Oracle קיימת כבר למעלה מ-25 שנים וממשיכה להתפתח ולהתעדכן כל העת. היא מציעה פתרונות אינטגרטיביים וכוללניים ותוכנה זו פותחה מתוך הבנת הצרכים הייחודיים המאפיינים את ענף הבניה וההנדסה. פרימוורה מספקת פלטפורמה אך גם גישה ואמצעים לבסיסי מידע וכוחה טמון בגמישות שלה. יתרה מכך, במידה ומשתמשים בה נכון ניתן באמצעותה לצפות שינויים ולהגיב אליהם במהירות מרבית.
כיאה לכלי חשוב כל כך בתהליכי ניהול פרויקטים בבניה היא מספקת פתרונות למספר רב של משתמשים סימולטנית והיא מאפשרת אינטגרציה בין מספר פרויקטים וכל זאת על גבי מערכת אחידה ומשותפת. בנוסף, תוכנת פרימוורה כוללת יישומים רבים נוספים, על חלק מהם נעמוד בשורות הבאות.

בין היישומים של תוכנת פרימוורה ניתן למנות:

  • תכנון, ניהול ומעקב אחר לוחות הזמנים של הפרויקט – תכנון קפדני אך גמיש של לוחות הזמנים תוך התאמה לתכולתו הייחודית.
  • ניהול ובקרה תקציבית – שליטה בהוצאות, תמחור ועוד.
  • הנגשה נוחה ואינטואיטיבית של מידע על ידי התאמה אישית של מסכי התצוגה והדוחות שמופקים מן המערכת.
  • קישוריות בין משימות בתוך פרויקט נתון או תתי פרויקטים כמו גם בין מספר פרויקטים שונים.
  • הגדרה, ניהול, ניתוח בקרה ומעקב אחר נתיבים קריטיים לאורך כל מחזור החיים של פרויקט בודד או קבוצת פרויקטים הקשורים זה לזה.
  • גמישות תפעולית אופטימאלית: יכולת להגדיר שדות משתמש מותאמים אישית, התמשקות קלה למערכות מחשוב אחרות, הגדרת רמות שימוש והרשאות מגוונות – בהתאם לבעלי התפקידים השונים בפרויקט.
  • קבלת תמונת מצב עדכנית של הפרויקט ברזולוציות שונות ובכל רגע (Baselines).
  • ניהול והקצאת משאבים מדויקים.
  • זיהוי וניהול סיכונים יעיל – הערכות לאירועים בלתי צפויים וצמצום האפקט שלהם על מהלך הפרויקט.

אם כן, נראה כי תוכנת פרימוורה מעניקה בסיס נפלא לתכנון, ביצוע ובקרה של פרויקטים בענף הבניה. היא יוצרת תשתית מהימנה לקבלת החלטות חשובות לאורך כל הפרויקט ובנקודות זמן שונות ו”משרטטת” אבני דרך.

לתוכנת פרימוורה יכולות נהדרות ויישומים מתקדמים והיא מאפשרת שליטה ובקרה שחיוניים כל כך לפרויקטים הנדסיים רבי משתתפים ומרובי משימות אשר בהם לוקחים חלק כל כך הרבה גורמים.